Tuvalet Eğitimi

Evinizin yeni üyesi minik dostunuzla bir sürü güzel anı biriktireceksiniz.Ama önce birbirinizi doğru anlamanız lazım ki; heyecan ve sevgi ile başlayan bu ilişki mutlu devam etsin.
Yavru bir köpeğin tuvalet eğitimi, sahiplerinin ilk endişe ettiği konudur. Evden halılar apartopar kaldırılır, gazete kağıtları, pedler yayılır. Ama çoğu zaman hatalı pekiştirmeler yapılır ve köpeğinizin tuvalet alışkınlığını kazanma süresi uzar.
Her köpeğin tuvalet alışkanlığını kazanma süresi farklıdır. Irk,yaş,cinsiyet, karakter hatta anne altından alınma süresi bile tuvalet eğitimini etkileyen faktörlerdendir. Ayrıca yavrularda kas gelişimi yavaş yavaş gerçekleştiği için yetişkinler kadar uzun süre tuvaletlerini tutamazlar. Hele ki köpeğinizin evde yalnız geçirdiği saatler uzunsa tuvalet alışkanlığını kazanması oldukça fazla zaman alacaktır.

Peki biz bu konuda neler yapıyoruz ?

Ortalama 30 günlük bir sürede tuvalet eğitimini tamamlıyoruz. Tabii ki bu eğitim sırasında sizden,köpeğinizi gün içerisinde hangi saatlerde ve ne sıklıkta dışarıya çıkartabileceğinizi öğrenmemiz gerekiyor .Çünkü tuvaletini dışarıya yapmayı öğrenmiş olsa bile alıştığı saatlerde dışarıya çıkartılmayan yavru bir köpek tuvaletini eve yapacaktır.

Dolayısıyla tuvalet eğitiminin başarısı için köpeğiniz eve döndüğünde sizin yapacaklarınızın, bizden öğrendikleri ile aynı olması gerekmektedir . Her eğitim , öğrendiklerinin tekrarı ile pekişebilir. Aksini beklemek 6 aylık bir bebeğin tuvaletinin geldiğini söylemesi kadar imkansızdır .