Koruma Eğitimi

Koruma eğitiminden önce köpeğinizin kesinlikle temel itaat eğitimi almış olması gerekmektedir. Çünkü ancak hareketleri disipline edilmiş bir köpek bu eğitime daha rahat adapte olabilir.

Koruma eğitiminde kilit konu köpeğinizin karakteri ve genetik mirasıdır. Dolayısıyla bir köpek için ilk bakışta koruma eğitimi alır-almaz yada eğitim süresi şu kadardır demek imkansızdır.

Koruma eğitimine başlamadan önce karakter testi ve çeşitli motivasyon antrenmanları yapıyoruz. Eğer köpeğiniz koruma eğitimini tam olarak ve doğru standartlarda alabilecekse o zaman eğitime başlıyoruz. Aksi durumlarlada karşılaşma ihtimalimiz tabi ki var, çünkü bu eğitim az öncede söylediğim gibi öncelikle köpeğinizin karakteriyle ilgilidir .

Koruma eğitiminde amaç, köpeğinizde var olan av ve savunma içgüdüsünü kontrol altına alarak dengeli ve kendine güvenen köpekler yetiştirmektir .

Bu eğitim kesinlikle profesyonel kişilerce verilmeli ve evde kulaktan dolma bilgilerle uygulanmamalıdır. Yapılacak küçük hatalar geri dönülemeyecek sonuçlara yol açabilir. Unutmayın koruma eğitimi köpeğinizi kontrolsüzce saldırganlaştıran bir eğitim değildir . Aksine disiplin,itaat ve sosyalizasyon en üst seviyededir .

Koruma eğitimi, kendi içinde; kişisel koruma köpeği eğitimi (Bodyguard ) ve alan Koruma eğitimi şeklinde ikiye ayrılır.