Köpeklerimizin Sağlık ve Mutluluğu İçin Yaz İpuçları

Köpeklerimizin Sağlık ve Mutluluğu İçin Yaz İpuçları

Köpeklerimizin Sağlık ve Mutluluğu İçin Yaz İpuçları

Ülke genelinde sıcaklıkların arttığı bu dönemde,hepimiz bunaltıcı havalardan bahsetmeye başladık…Klimalar ,vantilatörler ve hatta yelpazeler yine gözbebeğimiz haline geldi. Peki ya candostlarımız?

Onların sağlık ve konforu için bir kaç ipucu …

Mutlu ve sağlıklı köpeklere sahip olmak için yoğun bir antrenman programı uygulamak gerektiğine inanmışımdır her zaman ama yaz ayları boyunca egzersizleri biraz olsun azaltmakta fayda var. Azaltmak derken aslında doğru programlamaktan bahsediyorum. Günün serin saatlerinde yani sabah erkenden ya da geceleri yapılacak bir yürüyüş hem siz hem köpeğiniz için çok daha iyi olacaktır .

Eğer köpeğinizle sabah erken ya da akşam saatlerinde antrenman yapma şansınız yoksa hemen hemen bütün petshoplardan edinebileceğiniz köpek botları,onu sıcaktan korumanızda çok faydalı olacaktır. Çünkü sıcaklık özellikle asfalt ve kaldırım taşları tarafından emilerek yerden yükselir.Sıcak ve soğuğu patileriyle absorve edencandostlarımızı,sevimli botları rahatlatacaktır. (Tabi giydirebilirseniz.)

Köpeğinizin su kaybetmemesine dikkat edin. Yaz sıcaklarında karşılaşabileceğiniz en büyük tehlike su kaybıdır. Köpekler soluyarak ve dilleriyle terler. Çok fazla sıcağa maruz kalmış bir köpek şiddetli bir şekilde salya üretir, gözleri kanlanır ve uyuşuklaşmaya başlar. Ayrıca derisini çektiğinizde normalden çok daha yavaş toparlanır. Bu belirtileri fark ettiğinizde hemen müdahale etmelisiniz.

Köpeğinizi serin tutun ve susuz bırakmayın.Her köpeğin sıcakla savaşma şekli birbirinden farklıdır. Kilolu ya da koyu renkli olanların sıcağa karşı daha zayıf ve şanssız oldukları kesin. Yürüyüşe giderken yanınıza bir şişe su almayı ihmal etmeyin. Hatta mümkünse köpekler için özel olarak tasarlanmış yeleklerden alın ve köpeğiniz suyunu kendi taşısın.Böylece hem suyun serinliğini hissederek rahatayacak hem de görev duygusu gelişecektir.

Köpeğinizi serinletmek için yaratıcı fikirler üretin. Nemli bir havlu hazırlayarak üzerine yatırabilirsiniz, böylece ısıyı en çok hissettiği patileri ve karın bölgesi rahatlamış olur.Çicek sulamak için kullandığımız spreylerde köpeğinizi serinletmek için faydalı olacaktır.

Köpeğinizin kazmasına izin verin.Candostlarımız sıcaktan korunmanın yolunu kendileride bulabilir. Doğaları gereği, yemek bulmak, saklanmak, doğum yapmak ya da serinlemek için kazarlar. Eğer imkanınız varsa bahçenizde ya da belirleyeceğiniz başka bir alanda kazması için bir alan bırakın. Böylece içgüdüsel olarakta tatmin olacaktır.

Hava sıcaklığını anlaması için köpeğinize fırsat verin. Hava durumu raporlarından habersiz olan köpeğiniz alışkın olduğu uzun yürüyüşlere neden gidemediğini anlayamayacak ve huzursuzlanacaktır. Dışarıda atacağınız kısa bir tur neden uzun yürüyüşler yapamadığını anlamasına yardımcıdır. Hissedeceği aşırı sıcak ya da soğuk hava ona en doğru yerin ev olduğunu içgüdüsel olarak gösterir.

Köpeğinizi asla park halindeki bir araçta bırakmayın. Gölgede bile bırakmış olsanız , arabanız park halindeyken, ısı, dışarıdakinin nerdeyse 10 derece üzerinde olacaktır. Üstelik gelip geçenleri izlerken ya da kapalı kalma korkusundan dolayı daha fazla soluyacaktır. Bu durum beklenmedik ve üzücü sonuçlara yol açabilir.

Yüzme ile sıcak havayı avantaja çevirin. Yaz aylarında yapılabilecek en iyi aktivite tabii ki yüzme. Köpeğinizi yürüyüşe götürmektense, yüzdürürerek hem serinlemesini hem de oldukça faydalı bir egzersiz yapmasını sağlayabilirsiniz.

Yorum Yok

Yorum Gönder