Kopeklerde Mama Agresyonu

Köpeklerde Mama Agresyonu

Köpeklerde Mama Agresyonu

Eğer köpeğiniz mamasını korumak için hırlıyor,havlıyor ya da çeşitli agresyon belirtileri gösteriyorsa; bu ileride dahada ciddileşebilecek bir sorun haline dönüşebilir. Sorun derken köpeğinizin sadece insan ya da hayvanları ısırmasından bahsetmiyorum,asıl sorun mama agresyonu olan köpeklerin bu durumu genele yayması ve bir çok konuyu tekelleştirerek agresyon göstermesidir.

Mama Agresyonunun 3 derecesi var :

HAFİF: Köpeiğiniz adece hırlayarak,dişlerini gösterir.
ORTA: Köpeğiniz ani ve beklenmedik tepkiler verir, saldırma eğilimindedir.
KRİTİK: Köpeğiniz ısırır:(

Mama agresyonu aslında bir liderlik savaşı ve dominant karakter göstergesidir.Doğada yaşayan bir köpek sürüsü düşünün, iyi bir avın ardından önce alfa yani lider köpek karnını doyurur ve sürünün devamı kalanlarla beslenir.Ayrıca buldukları yemeği hevesle yer ve onu korumaya çalışırlar,bu tamamen içgüdüsel bir davranıştır çünkü bir sonraki beslenme ihtiyacının nerede ve ne zaman karşılanacağını bilemezler.

Alfa bir köpek için mama agresyonu dominantlığı simgelerken, diğerleri içinse anksiyete ve korku belirtisidir.
Mama agresyonunun belirtileri nelerdir?

Köpeğiniz mama yerken, vücudunu mama kabına siper eder gibi kullanır ve asla etrafına yaklaşmanıza izin vermez.
Gözlerinin beyazı görünecek şekilde bakar.

Kulaklarını yatırır ya da geriye atar.

Boynundaki tüyleri kabartır ve kuyruğunu düşürür.

Agresyon seviyesine göre bu belirtilerden herhangi birini ya da hepsini gösterebilir.

Ne yapmak lazım ?

Öncelikle köpeğinizin genel karakter yapısını incelemek gerekiyor.Sadece mamaya karşı mı aşırı tepkiler veriyor yoksa sevdiği oyuncaklar,farklı cisimler veya insanlara karşıda tepkili mi?

Eğer köpeğinizin agresyonu sadece mama ile kısıtlı değilse, kendine ait kaynakları ve yaşam alanını korumak içinçeşitli hassasiyetler geliştirmiş demektir. Köpeğiniz dominant bir yapıya sahipse ve agresyon geliştiriyorsa, sürü liderliğini ele almıştır.Bu durumda hatanın sizde olduğunu söyleyebilirim. Ona karşı özgüvenli ve tutarlı olmalısınız.Tabi tam terside mümkün bazende agresyonun temel sebebi korku ve ürkeklikdir.Bu durumdada köpeğinizin güveninin yerine gelmesi için desteklemeli ve mamasının güvende olduğunu ona öğretmelisiniz.

Fakat tüm bunlar sırasında en önemli nokta agresyon seviyesidir.Eğer kritik seviyedeyse en azından orta seviyeye düşünceye kadar profesyonel destek almalısınızBu adımları tamamladıktan sonra geldik köpeğinizin davranış biçimini değiştirmek için yapabileceklerinize …

TUTARLI OLUN :

Köpeğinizin agresyonunun sebebi, bir daha ki mama saatinin ne zaman geleceği ile ilgili korku ya da anksiyetesinden kaynaklanıyor olabilir, o yüzden ona her gün aynı saatte mamasını vermeniz gerekir.
Köpeklerin harika şekilde çalışan iç saatleri vardır ve uyanma,yürüyüşe gitme saati geldiğinde bunu size anlatmayı çok kolay öğrenirler. Aynı durum mama saati içinde geçerli,dolayısıyla anksiyeteyi yenmek için düzenli ve tutarlı olun.

MAMAYA ULAŞABİLMESİ İÇİN ONA GÖREVLER VERİN.

Mamasını hazırlamaya başlamadan önce, onu odanın kapısına kadar götürün ve otur,yat veya kal komutlarından biriyle beklemesini sağlayın. Mama kabını yere koyduğunuzda yemeye ne zaman başlayacağına karar veren taraf siz olun.
Köpeğinizi asla yapacağınız yürüyüş ya da antrenman öncesinde beslemeyin. Mama bir ödüldür ve çalışmadan aldığı bir ödül onun içgüdüleriyle çelişir.Ayrıca antrenman öncesi beslenmek köpeğinizin sağlığı içinde çok tehlikelidir ve üzücü sonuçlara yol açabilir.

ÖNCE SÜRÜ LİDERİ YEMEĞİNİ YEMELİDİR.

Hatırlarsanız vahşi doğada sürü lideri olan alfa köpeğin yemeği en önce yediğinden bahsetmiştim. İnsan ve köpekten oluşan bir sürüdede bu durum değişmez.

Köpeğinizi asla siz yemek yerken ya da öncesinde beslemeyin.(Masadan yemek vermeyi söylemiyorum bile.) Bu durum sizin sürü lideri olduğunuzu içgçgüdüsel olarak ona gösterir.

MAMA KABI SAVAŞLARI:

Mama agresyonu olan köpeiniz sizi mama kabından uzak tutmak için biltüm yolları deneyecektir. Ona yapabileceğiniz en büyük kötülük ona istediğini vermek olacaktır.Her geri çekilişinizde köpeğiniz kazanmış ve ödül olarakta mamasını almış olur.Bu durumda hatalı pekiştirmeler yaparak köpeğinizin agresyonunu geliştirmiş olursunuz.

Tabii ki kimse ısırılmak istemez ama şartları değiştirerek,ödülü ancak sizi mamasına yaklaştırdığında alabileceğini öğretmeniz gerekir. Mama kabı savaşlarını bitirmek için bir kaç ipucu :

Elle besleyin.

Mamayı avuçlarınıza doldurun,ilk bir kaç gün elinizden yesin.Daha sonra ki günlerde mamayla dolu ellerinizi mama kabının içine yerleştirin.Burada amaç, o yemek yerken ellerinizin ağzına mümkün olduğunca yakın olmasıdır.

Oyuncaklarıyla dikkatini dağıtın.

Mamasını yerken, en sevdiği oyuncağını kabına atın. Böylece yakınına gelmenizin bir tehdit değil, iyi birşey olduğunu öğrenecektir.Bu duygusunu ,her hangi bir anda (kabı boşken)oyuncağını mama kabına atarak pekiştirebilirsiniz.

Daha lezzetli bir öneriniz olsun.

Köpeğinizin tüm dikkati kuru mamasındayken, onu daha lezzetli bir öneriyle şaşırtın. Mesela bir parça et uzatın.Bu hareketiniz karşılığında köpeğiniz mamasından uzaklaştığında kimsenin onu çalmayacağını ve sizden bir ödül alabilmesi için yemeyi durdurması gerektiğini öğrenir.

Sonuç olarak :

Mama agresyonunun rehabilitasyonu sırasında köpeğinizin bu konudaki duyarlılığı azalır ve kimseye karşı mamasını korumasına gerek olmadığını anlar. Ayrıca ters koşullandırma ile insanların mamasına yaklaşmasının ona fayda sağladığını öğrenir.

Yorum Yok

Yorum Gönder